Скільки землі під будинком можна приватизувати?

25-03-2021    Це одне з перший питань, яке Вам необхідно прояснити, якщо маєте будинок або частину будинку з неприватизованою земельною ділянкою й вирішили її приватизувати або просто сформувати кадастровий номер. Адже кожний квадратний метр землі, тим більше у місті, коштує грошей.
Від чого ж залежить площа земельної ділянки?
Почнемо із законодавства. Згідно зі ст. 121 Земельного Кодексу України (далі ЗКУ), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель держаної та комунальної власності в розмірах: у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.
На перший погляд – все просто, але насправді є ряд нюансів.
По-перше, норми, що зазначені у статті, – це максимальна площа земельної ділянки, яку можна приватизувати в цій категорії цільового призначення.
По-друге, для того, щоб розпочати процес приватизації земельної ділянки, необхідно отримати дозвіл органу місцевого самоврядування. Саме в ньому й буде зазначена площа, яку можна приватизувати. В процесі оформлення документів вона може незначно збільшитись (до 3%) або зменшитись. Для формування кадастрового номеру дозвіл не потрібний, достатньо – виписки з рішення про виділення земельної ділянки. Під час прийняття рішення про надання дозволу на приватизацію землі, в місті Черкаси наприклад, обов’язково береться до уваги площа, зазначена у тому ж таки витязі з рішення про виділення земельної ділянки, що, як правило, датується періодом ще за радянських часів. Замовити цю виписку можна в Черкаському ОБТІ. В сільських радах ця інформація є в поземельних і погосподарських книгах.
У декого з наших клієнтів складалася ситуація, коли по факту в них було більше землі, ніж вказано в рішенні, але – в межах максимальних норм, передбачених ЗКУ. Якщо збільшення Вашої земельної ділянки відбулося не у випадку самозахвату, то тут, скоріше за все, Ви отримаєте дозвіл на виготовлення проєкту відводу земельної ділянки. Це та ж приватизація, тільки вартість проєкту трохи вища, й він потребує додаткових погоджень. Звісно, часу на приватизацію піде більше.
Поширене запитання від клієнтів: «А якщо в мене не цілий, а частина будинку?» В цьому випадку законодавство, а саме п. 4 ст. 120 ЗКУ, нам каже: «У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами, право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Простіше кажучи, маючи половину будинку, Ви маєте право на половину від загальної площі земельної ділянки, 1/3 будинку – відповідно маєте право приватизувати третину земельної ділянки і так далі…
Буває й таке, коли Ваша земельна ділянка більша вказаних максимальних норм. У місті, наприклад, максимально допустима площа для будівництва жилого будинку – 10 соток, а площа вашої ділянки, – 15 соток. У цьому випадку на 10 соток ви отримаєте дозвіл на приватизацію у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а на решту 5 соток можна спробувати отримати дозвіл для іншого цільового призначення, скажімо, для садівництва. Але в місті Черкаси таке вдається не часто. Частіше лишки надають громадянам в оренду на термін від 5 до 49 років. На територіях сільських рад ситуація простіша: тут лишки можна приватизувати під інші цільові призначення.
 
У цій статті ми у стислому вигляді надали інформацію щодо норм приватизації земельних ділянок громадянами, щоб наші власники могли зорієнтуватися в такому непростому й важливому питанні.
Нажаль, вмістити в одну статтю всі нюанси й приклади ситуацій, що можуть виникнути, не є можливим. Тож якщо у Вас з’явилися додаткові питання на цю тему, будь ласка, пишіть, коментуйте або телефонуйте за номером, вказаним на нашому сайті.
 
Може поставити питання про доцільність запису відео на цю тему?
 
 

Вернуться на предыдущую страницу